Ślub Protestancki w Warszawie

07/08/2015

Zdjęcia ślubne w obrządku protestanckim

Dla większości z nas moment zaślubin to wyjątkowa uroczystość, w której dwie osoby stają się wspólnotą i tworzą związek małżeński.

Najczęściej ślub kojarzy nam się z ceremonią w kościele, gdzie młodzi powtarzają za księdzem słowa przysięgi. Ślub protestancki, chociaż wywodzi się z tej samej religii co katolicki, różni się pewnymi elementami i sprawia wrażenie mniej konserwatywnego. Aż 40% chrześcijan to protestanci. To bardzo duża liczba, a w związku z tym protestantyzm jest na drugim miejscu pod względem wielkości, zaraz po religii katolickiej. W protestantyzmie wyróżniamy dwa główne nurty wyznaniowe: Ewangeliczny i Ewangelicki.

Co powinniśmy zatem wiedzieć o tym obrządku? Jak wygląda ślub w kościołach protestanckich? Czym się różni od ślubu katolickiego?

Ślub w kościele protestanckim w Warszawie

Ślub protestancki to przede wszystkim znak przymierza między mężczyzną a kobietą, który składa się w obecności Pana Boga oraz zebranych świadków. Ślub protestancki nie jest sakramentem, dlatego sama uroczystość przebiega w nieco inny sposób niż tradycyjny ślub katolicki czy prawosławny.

Mimo tej różnicy ślub w kościele katolickim, jak i w kościele protestanckim może być konkordatowy, czyli ważny również pod względem prawnym. Zarówno w jednym jak i w drugim kościele takiego ślubu musi udzielić osoba do tego upoważniona, czyli posiadająca uprawnienia do udzielania ślubów.

Najważniejsza różnica między ślubem protestanckim a katolickim polega na samym postrzeganiu małżeństwa: to nie sakrament, lecz naturalny etap dorosłego życia, jaki Bóg przygotował dla ludzi. Nie wszyscy muszą wstępować w związek małżeński. Ślub nie musi się to odbywać koniecznie w budynku kościoła.Można ślubować w zborze, na dworze, w grodzie, na plaży itp. Przed Panem Bogiem ważny jest każdy ślub, w którym małżonkowie przysięgają sobie wzajemnie i mają przynajmniej dwóch świadków potwierdzających wstąpienie w związek małżeński.

Przyszli małżonkowie spotykają się na naukach i przygotowaniach do małżeństwa.

Tutaj też zauważa się pewne różnice. W przypadku kościoła katolickiego takie nauki prowadzi ksiądz, który później udziela ślubu młodym. Protestanci nie mają nauk małżeńskich w ścisłym tego słowa znaczeniu. Spotykają się jednak z pastorem albo z żoną pastora (tak pastor może mieć żonę!) aby omówić kwestie przebiegu ceremonii i na rozmowie, czym jest dla nich małżeństwo i co Biblia naucza nas w tym temacie. I w tym przypadku najczęściej pastor udziela ślubu młodym. W obu kościołach, zanim dojdzie do wypowiedzenia uroczystej przysięgi, muszą zostać dostarczone dokumenty potwierdzające możliwość zawarcia małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego. W dniu ślubu młodzi podpisują te dokumenty, a swoim podpisem zawarte małżeństwo zatwierdza udzielająca ślubu osoba.

Polsko-Niemiecki ślub protestancki

Protestancki ślub Magdy i Christiana odbył się w najgorętszy dzień w roku. A gdy za oknem zimno, ponuro i bez energii - my rozgrzewamy wspomnieniem tego upalnego i pełnego emocji dnia. Sama ceremonia ślubu ( częściowo w języku polskim, a częściowo w niemieckim) odbyła się w pięknym kościele protestanckim Świętej Trójcy w Warszawie. Zarówno oprawa jak i atmosfera sprawiły, że zdjęcia ślubne z obrządku prawosławnego stanowią wyjątkową pamiątkę na całe życie.

Kościół Ewangelicko-Augsburski Świętej Trójcy

Można stwierdzić, że na ślubach protestanckich jest nieco więcej wolności co do wyglądu i przebiegu uroczystości.

Warto jeszcze wspomnieć o przysiędze. Co ciekawe, nie istnieje protestancka przysięga małżeńska! W większości przypadków narzeczeni oraz pastor sami ją ustalają, istnieją jednak wytyczne, które powinno się uwzględniać w czasie przysięgi: ważna jest wierność i wsparcie w chwilach dobrych, jak i złych aż do śmierci, a także prośba skierowana do Pana Boga, aby pomógł dotrzymać tej obietnicy i pobłogosławił związek.

Przykładowa protestancka przysięga ślubna:

Ślubuję miłować Cię i szanować, dzielić z Tobą radość i smutek, szczęście i nieszczęście, być wierną i uległą, i nie opuszczać Cię aż do śmierci, a Boga Wszechmogącego proszę o pomoc i błogosławieństwo. Przyjmij tę obrączkę na znak naszych zaślubin, przez które obdarowuję cię wszystkim, co posiadam tu na ziemi. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Na ślubach protestanckich można spotkać chóry gospel, które swoim żywiołowym śpiewem nadają ceremonii radosny i niepowtarzalny charakter. Kazanie, moment przysięgi i wspólna modlitwa są bardzo uroczyste. O modlitwę proszone są osoby ważne dla pary młodej, rodzice, rodzeństwo albo najbliżsi przyjaciele, którzy podchodzą do nowożeńców i wspólnie sią modlą. To bardzo wzruszający element ceremonii.

Międzynarodowe wesele w Boathouse

Czy protestanckie wesele wyglada inaczej niż tradycyjne? Podstawową różnica jest zabawa weselna bez alkoholu. Nie chodzi jednak o całkowitą abstynencje, na przyjęciu pojawia się wino czy szampan. Dodatkowo zazwyczaj nie spotkamy na weselu protestanckim tradycyjnych elementów takich jak witanie chlebem i solą, zabaw czy oczepin. Słowem, przyjęcie weselne bez obrzędowości. Częściej tańczy się w grupach a nie w parach.A najważniejsze, że o przebiegu uroczystości decydują młodzi. To w końcu ich dzień!


Przyjęcie Magdy i Christiana zorganizowane zostało w restauracji Boathouse - fantastyczne miejsce ! Bardzo lubimy i polecamy, piękne dodatki cieszyły oczy a otrzeźwiająca lemoniada skutecznie chodziła gorącą atmosferę. A po zmroku ? Tańce pod gołym niebem, zapach lata, świerszcze i ... Miłość !

kontakt:

+48 793332323
info@pokadrowani.pl
Warszawa, Polska
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram