Ślub Prawosławny w cerkwi

05/08/2016

Ślub w Cerkwi

Ślub prawosławny w cerkwi różni się znacząco od ceremonii ślubnej w kościele. Kiedy więc mieliśmy przyjemność fotografować ślub Gosi i Przemka, wiedzieliśmy, że to będzie niezwykły reportaż. Śluby w cerkwi mają bogata oprawę, pełną symboli i gestów. Towarzyszą mu piękne i uduchowione śpiewy. Cerkiewne zaślubiny mają w sobie coś magicznego, i dla osób nie związanych z tą religią ślub prawosławny może zaskakiwać. Warto więc poznać jego odmienne zwyczaje.

Ślub prawosławny - zwyczaje i różnice

 • Śluby prawosławne nie odbywają się w soboty - najczęściej organizowane są w piątki i w niedziele.
 • Ślub w cerkwi celebrowany jest w języku starocerkiewno słowiańskim. Coraz częściej zdarza się, że ksiądz prawosławny (batiuszka) kazanie wygłasza po polsku, aby dotarło do większej liczby zaproszonych gości.
 • Cerkiew nie prowadzi obowiązkowych kursów przedmałżeńskich, jak jest to przyjęte w kościele katolickim. Jedynie, w przypadku związków mieszanych organizuje się kilka spotkań z narzeczonymi, aby wyjaśnić osobie innego wyznania przebieg obrzędu i istotę małżeństwa parwosławnego.
 • Przed ślubem duchowni sugerują również, by para przystąpią do sakramentu spowiedzi i eucharystii. Nie jest to obowiązkiem. W cerkwi eucharystia podawana jest pod dwoma postaciami chleba i wina (ciało i krew).
 • Sam ślub prawosławny trwa tyle samo co katolicki czy protestancki, czyli około godziny.
 • Sakrament małżeństwa w obrządku prawosławnym składa się z dwóch części - zaręczyn czyli zakładania obrączek, oraz ślubu - czyli koronowania.
 • Zaręczyny odbywają się w przedsionku cerkwi na początku uroczystości. Kapłan błogosławi młodych, wręcza im zapalone świece a następnie młodzi całują obrączki i zakładają je sobie nawzajem. Następnie z zapalonymi świecami zmierzają na środek świątyni.
 • Koronowanie - to najważniejsza część ceremonii. Korona symbolizuje chwałę Królestwa Niebieskiego. Świadkowie trzymają korony nad głowami narzeczonych do końca ceremonii. Z chwilą trzykrotnego wypowiedzenia przez duchownego: "Panie Boże nasz, chwałą i czcią ukoronuj ich!" małżeństwo zostaje zawarte.
 • Wszystkie najważniejsze rytuały powtarzane są trzykrotnie, to charakterystyczna cecha w obrządku prawosławnym.
 • W dalszej części ceremonii młodzi piją wino z kielicha, następnie kapłan przewiązuje ich ręce białą chustą i trzymając w lewej ręce krzyż, prowadzi ich trzy razy dookoła ikony na stoliku.
 • Na zakończenie batiuszka błogosławi nowożeńców krzyżem i ikoną przywieziona z domu. Młodzi modlą się przed Rajskimi Drzwiami, a chór śpiewa "Mnohaja lista" - odpowiednik polskiego "Sto lat".

Ślub w obrządku Prawosławnym na Podlasiu

 To co niewątpliwie nadaje ceremonii w cerkwi niepowtarzalny i uroczysty charakter to przepych stałych dekoracji i złoceń połączony z bogactwem kwiatów. Na Podlasiu spotyka się najwięcej ślubów w obrządku prawosławnym. Gosia i Przemek ślubowali miłość w obrządku prawosławnym. Jeśli szukacie fotografa na prawosławny ślub, albo ślub mieszany w Białymstoku lub na Podlasiu, z wielką przyjemnością je wykonamy.

Zdjęcia ze ślubu i wesela prawosławnego

Reportaż ślubny Gosi i Przemka na długo zostanie w naszych wspomnieniach. Pensjonat Sioło Budy to zdecydowanie jedno z piękniejszych i oryginalniejszych miejsc na przyjęcie weselne w stylu rustykalnym. Sielski, ludowy klimat, wiejskie chaty, folklor, drewno, natura! I równie naturalna, pozytywna atmosfera. A może brak zasięgu sprawia, że ludzie byli bliżej siebie i dla siebie, mniej zestresowani, po prostu na luzie ?Wesela prawosławne tak samo, jak wesela katolików mogą być z alkoholem lub bez, prezentować dowolny styl i dekoracje czy rodzaj muzyki. To Wasz ślub i powinien być zgodny z Waszymi upodobaniami.

Pozostaje nam jedynie dodać, że tyle uśmiechu i szalonej zabawy chyba nigdy dotąd nie mieliśmy okazji fotografować! Co to był za ślub! Co to było za wesele! Zresztą - zobaczcie sami.

kontakt:

+48 793332323
info@pokadrowani.pl
Warszawa, Polska
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram