Ślub prawosławny w cerkwi różni się znacząco od ceremonii ślubnej w kościele. Kiedy więc mieliśmy przyjemność fotografować ślub Gosi i Przemka, wiedzieliśmy, że to będzie niezwykły reportaż. Śluby w cerkwi mają bogata oprawę, pełną symboli i gestów. Towarzyszą mu piękne i uduchowione śpiewy. Cerkiewne zaślubiny mają w sobie coś magicznego, i dla osób nie związanych z tą religią ślub prawosławny może zaskakiwać. Warto więc poznać jego odmienne zwyczaje.
Ślub prawosławny - zwyczaje i różnice
Śluby prawosławne nie odbywają się w soboty - najczęściej organizowane są w piątki i w niedziele.
Ślub w cerkwi celebrowany jest w języku starocerkiewno słowiańskim. Coraz częściej zdarza się, że ksiądz prawosławny (batiuszka) kazanie wygłasza po polsku, aby dotarło do większej liczby zaproszonych gości.
Cerkiew nie prowadzi obowiązkowych kursów przedmałżeńskich, jak jest to przyjęte w kościele katolickim. Jedynie, w przypadku związków mieszanych organizuje się kilka spotkań z narzeczonymi, aby wyjaśnić osobie innego wyznania przebieg obrzędu i istotę małżeństwa parwosławnego.
Przed ślubem duchowni sugerują również, by para przystąpią do sakramentu spowiedzi i eucharystii. Nie jest to obowiązkiem. W cerkwi eucharystia podawana jest pod dwoma postaciami chleba i wina (ciało i krew).
Sam ślub prawosławny trwa tyle samo co katolicki czy protestancki, czyli około godziny.
Sakrament małżeństwa w obrządku prawosławnym składa się z dwóch części - zaręczyn czyli zakładania obrączek, oraz ślubu - czyli koronowania.
Zaręczyny odbywają się w przedsionku cerkwi na początku uroczystości. Kapłan błogosławi młodych, wręcza im zapalone świece a następnie młodzi całują obrączki i zakładają je sobie nawzajem. Następnie z zapalonymi świecami zmierzają na środek świątyni.
Koronowanie - to najważniejsza część ceremonii. Korona symbolizuje chwałę Królestwa Niebieskiego. Świadkowie trzymają korony nad głowami narzeczonych do końca ceremonii. Z chwilą trzykrotnego wypowiedzenia przez duchownego: "Panie Boże nasz, chwałą i czcią ukoronuj ich!" małżeństwo zostaje zawarte.
Wszystkie najważniejsze rytuały powtarzane są trzykrotnie, to charakterystyczna cecha w obrządku prawosławnym.
W dalszej części ceremonii młodzi piją wino z kielicha, następnie kapłan przewiązuje ich ręce białą chustą i trzymając w lewej ręce krzyż, prowadzi ich trzy razy dookoła ikony na stoliku.
Na zakończenie batiuszka błogosławi nowożeńców krzyżem i ikoną przywieziona z domu. Młodzi modlą się przed Rajskimi Drzwiami, a chór śpiewa "Mnohaja lista" - odpowiednik polskiego "Sto lat".
Ślub w obrządku Prawosławnym na Podlasiu
To co niewątpliwie nadaje ceremonii w cerkwi niepowtarzalny i uroczysty charakter to przepych stałych dekoracji i złoceń połączony z bogactwem kwiatów. Na Podlasiu spotyka się najwięcej ślubów w obrządku prawosławnym. Gosia i Przemek ślubowali miłość w obrządku prawosławnym. Jeśli szukacie fotografa na prawosławny ślub, albo ślub mieszany w Białymstoku lub na Podlasiu, z wielką przyjemnością je wykonamy.
Zdjęcia ze ślubu i wesela prawosławnego
Reportaż ślubny Gosi i Przemka na długo zostanie w naszych wspomnieniach. Pensjonat Sioło Budy to zdecydowanie jedno z piękniejszych i oryginalniejszych miejsc na przyjęcie weselne w stylu rustykalnym. Sielski, ludowy klimat, wiejskie chaty, folklor, drewno, natura! I równie naturalna, pozytywna atmosfera. A może brak zasięgu sprawia, że ludzie byli bliżej siebie i dla siebie, mniej zestresowani, po prostu na luzie ?Wesela prawosławne tak samo, jak wesela katolików mogą być z alkoholem lub bez, prezentować dowolny styl i dekoracje czy rodzaj muzyki. To Wasz ślub i powinien być zgodny z Waszymi upodobaniami.
Pozostaje nam jedynie dodać, że tyle uśmiechu i szalonej zabawy chyba nigdy dotąd nie mieliśmy okazji fotografować! Co to był za ślub! Co to było za wesele! Zresztą - zobaczcie sami.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności